poniedziałek, 20 grudnia 2010

Ten straszliwy kliker.

Gdy pierwszy raz usłyszałam słowo "kliker" pomyślałam, o jakichś drakońskich metodach szkolenia psa. Nawet skojarzyły mi się elektrowstrząsy! Kliker jednak nie jest taki zły:) Dzięki niemu pies dwa razy szybciej uczy się komend i sztuczek. Nauka klikerowa jest oparta na starym warunkowaniu klasycznym, o którym każde z Was zapewne słyszało: Psy Pawłowa. Gdy psy dostawały jedzenie rozlegał się dźwięk dzwonka. Po jakimś czasie, psy na sam dźwięk dzwonka zaczynały się ślinić. Tak też działa kliker. Wygląda on tak. nauka polega na tym, że gdy pies usłyszy dźwięk klikera, dostaje nagrodę. Pies uczy się szybciej, ponieważ zanim otrzyma nagrodę kliker oznacza co pies zrobił dobrze np. usiadł. Gdy pracujemy z samymi smakołykami nigdy nie mamy pewności, czy nagradzamy psa za "siad" czy za spojrzenie się na właściciela, przez co szkolenie bezklikerowe jest dłuższe, ale oczywiście nie jest złe:)

 Uwarunkowanie na kliker.
Zanim zaczniemy trenować naszego psa  musimy nauczyć go, że kliknięcie oznacza nagrodę za coś co dobrze zrobił. Najlepiej jest to nauka skupiania uwagi na właścicielu. Za każde spojrzenie się nam w oczy klikamy klikerem i dajemy smakołyk. Po jakimś czasie możemy zacząć mówić do psa po imieniu, zmieniać miejsca (najpierw uczyć w domu, później w miejscu średnio zaludnionym, później w miejscu zaludnionym i głośnym)

Gdy już wiemy, że nasz pies (lub kot, lub królik) wie co oznacza kliknięcie możemy zacząć go uczyć.
Rozpiszę w punktach jak uczy się psa komendy siad, lecz do każdej nowej komendy czy sztuczki jest podobnie:
1. Gdy pies siada sam z siebie klikamy i dajemy mu smakołyk (musimy pamiętać, żeby kliknąć gdy pies siedzi, nie kiedy zaczyna siadać czy już wstaje)
2. Po jakimś czasie gdy pies już siedzi dołączamy komendę "siad". Np. Pies siada, komenda: siad, klik, smakołyk.
3. Następnie mówimy psu siad, gdy pies usiądzie klik i smakołyk. Później możemy też używać komendy wzrokowej czyli np. podniesiona ręka.
4. Gdy już wiemy, że pies potrafi usiąść zawsze kiedy go poprosimy w domu przenosimy się do nowych miejsc takich jak park, las, ogródek. Im więcej miejsc tym lepiej, często w innym miejscu musimy zacząć od nowa tresurę, dla psa siad w domu, a w parku to zupełnie inne siad. Gdy w wielu miejscach nauczy się tej komendy, zacznie siadać wszędzie.

Polecam Wam książkę  Karen Pryor "Kliker - skuteczne szkolenie psa" oraz "Najpierw wytresuj kurczaka" tej samej autorki. W pierwszej książce pani Pryor krok po kroku przeprowadza nas przez szkolenie klikerowe.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz