wtorek, 25 stycznia 2011

Zrozumieć psa.

Żeby dogadać się z naszym psem musimy zrozumieć jego zachowanie. Pies nam nie powie, że się czegoś boi  ale pokaże całym swoim ciałem. Gdy słyszymy o pogryzieniu człowieka przez psa często pojawia się zdanie: "pies bez żadnego ostrzeżenia zaatakował". Bzdura. Każdy pies informuje, że ma zamiar zaatakować, tylko my nie zwracamy na to uwagi. Uczłowieczamy nasze zwierzaki, gdy pies się drapie to zapewne go swędzi, a on tak redukuje również stres.  Dzisiaj pokażę i postaram się wyjaśnić sygnały, które daje każdy pies przed atakiem lub gdy się czegoś boi.

1. Pies przygotowujący się do ataku.
Taki pies początkowo jeży sierści, kładzie uszy, ogon jest ustawiony prosto na poziomie grzbietu, pokazuje zęby i warczy. Taka postawa psa oznacza: "Odejdź, bo będę gryzł". Również pies, który stoi przed nami w bezruchu, całkowicie sztywny nie wróży nic dobrego.
                                                           źródło: http://swietokrzyskie.info/wiadomosci/foto/2007_07/staszow_pies_zabojca1.jpg
                                                                żródło: http://m.onet.pl/_m/5a45515c5152296e711bfa31f470b77f,0,1.jpg

Gdy widzimy tak wyglądającego obcego psa należy się powoli odwrócić i odejść. Pies powinien zrezygnować z ataku, jednak jeżeli tego nie zrobi musimy jak najszybciej paść na ziemię usiąść na nogach najlepiej chowając stopy, złożyć dłonie w pięści założyć ręce na głowę zasłaniając uszy i schować głowę między kolana. Pies co najwyżej poszarpie nasz plecak lub kurtkę, ale nam się nic nie stanie poważnego. Psy chwytają w pierwszeństwie za to co wystaje czyli uszy, dłonie, palce.
                                                żródło: http://www.strazmiejska.krakow.pl/smmk/images/stories/_bezpieczny-krakow/bk7-1-d.jpg 

2. Sygnały uspokajające.
Te sygnały pies stosuje gdy się czegoś boi, lub gdy widzi innego psa i chce pokazać mu, że ma dobre zamiary. Sami je możemy stosować widząc obcego psa na naszej drodze. 

 Odwracanie głowy i ciała


Sygnał ten nasz pies wysyła gdy zbliża się inny pies lub gdy go na przykład przytulamy. Śruba robi to przy robieniu zdjęć - pokazuje mi w ten sposób, że nie czuje się zbyt dobrze w tej sytuacji. 
Odwracanie się całym ciałem następuje gdy poprzednie sygnały nie pomogły.
Ten sygnał bardzo łatwo możemy wykorzystać gdy widzimy obcego, zaniepokojonego psa. Odwracamy na chwilę głowę, wtedy pies wie, że nie stanowimy zagrożenia i możemy przejść obok niego - najlepiej zmieńmy trochę tor, żeby nie iść na wprost psa, tylko obejść go łukiem. 

Oczy

Spoglądanie psu prosto w oczy nie jest zbyt mądrym posunięciem. Gdy psa nie nauczymy od maleńkości, że to nie jest nic złego to pies może odczytać to jako zagrożenie. Pies może też akceptować spoglądanie w oczy przez właściciela, ale już przez obcych nie. Zawsze gdy chcemy z psiakiem pogadać nie patrzmy mu prosto w oczy tylko trochę niżej lub je mrużmy. 

Oblizywanie nosa

Również następuje gdy pies nie czuje się pewnie przy obecności innego zwierzęcia, lub gdy krzyczymy na niego. 

Ogon 

Pies macha ogonem gdy się cieszy, ale też dla uspokojenia siebie, pobratymca lub właściciela. Rozróżnić to możemy tak, że przy uspokajaniu pies wykonuje inne sygnały.

Pozycja uległa

Gdy psiak kładzie się na plecach, pokazuje brzuch i kuli ogon po prostu mówi: "poddaję się".  


 Zaproszenie do zabawy

Na tym zdjęciu akurat Śruba chciał się położyć, ale oprócz uszów wszystko się zgadza :) Pies zachęcający do zabawy macha ogonem, przednie łapy leżą na ziemi, a zadek jest uniesiony w górze i macha energicznie ogonem.  Uszy są podniesione do góry i pies się "uśmiecha". 



Ziewanie

Kolejny sygnał w typie: odejdź z tym ode mnie (aparat) oraz redukuje napięcie podczas stresu (fajerwerki) Sami możemy ziewać do psa gdy widzimy, że jest zestresowany. Powinno go to bardziej uspokoić niż głaskanie w stanie stresu co może tylko ten stres spotęgować (głaskanie jako nagroda za bycie zestresowanym).



Drapanie, lizanie łap.

Tak jak ziewanie redukuje napięcie i stres. Pamiętajmy tylko, że nie każde podrapanie się (lub ziewnięcie) psa od razu oznacza, że pies jest niezwykle zestresowany. Po przebudzeniu pies ma prawo ziewnąć lub się podrapać za uchem gdy go coś zaswędzi. Dopiero gdy zauważymy, że w danej sytuacji zawsze pies ziewa to oznaka, że psa ta sytuacja stresuje.


Pogoń za ogonem

Jeżeli nasz psiak robi to od czasu do czasu nie jest to nic złego. Robi to z nudów lub rozładowuje energię. Jednak jeżeli takie "gonitwy" powtarzają się często oznacza to, że pies jest pod wpływem silnego stresu. Wtedy najlepiej zaniechać zajęć z psem (sportu, intensywnego szkolenia, zajęć, jeżeli pies współtowarzyszy przy dogoterapii) dać mu się zrelaksować, wychodzić z nim do parku na długie spacery lub skontaktować się z behawiorystą.

Podałam Wam podstawowe i według mnie najważniejsze psie sygnały. Jeżeli chcecie wiedzieć więcej polecam książkę Turid Rugaas "Sygnały uspokajające. Jak psy unikają konfliktów."

Życzę miłego poznawania zachowania Waszych podopiecznych, a na koniec uśmiechnięty pies:



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz